Metro Ethernet Hizmeti

Metro Ethernet (Ethernet MAN veya metro Ethernet ağı), Ethernet standardını temel alan bir Şehir Ağı’dır (Metropolitan Area Network). Aboneleri daha büyük servislere ya da Internet’e bağlamak için kullanılır.

Ethernet, SDH bağlantısıyla mümkün olamayan bir hassasiyetle daha yüksek bant genişliklerini destekler. Ethernet temelli erişimin bir başka avantajı da, müşteri şebekelerinde yaygın kullanımından dolayı daha kolay bağlanabilmesidir.

Bu teknoloji sayesinde, konfigürasyon ihtiyaçları ve bant genişliği problemleri ortadan kalkmaktadır. Bir fiber bağlantısı ve switch sayesinde İnternet’e kolayca ve daha ekonomik olarak erişme imkânı sağlar. Eskiden kullanılan ve ara bağlantıyı sağlayan bazı cihazlara olan ihtiyaçta ortadan kaldırır. Kısacası Metro Ethernet daha rahat kullanışlı, daha az maliyet ve yatırım gerektiren kolayca kapasite artırımına gidilebilen bir sistemdir.

Metro Ethernet, günümüzde kullanılan ADSL ve VDSL hizmetlerine nazaran çok daha hızlı ve gelişmiş bir internet altyapısıyla müşterilerin hizmetine sunulmuş durumdadır.

Öncelikli olarak orta ve büyük ölçekli şirketler olmak üzere, internet kullanımının yoğun olarak yapıldığı yerlerde tercih edilebilen kurumsal bir internet hizmeti olan Metro Ethernet, fiber optik kablolar üzerinden müşteriye ayrı bir hat tanımlanarak sağlanır. Müşterinin tercihine göre, 5 Mbit/sn ile 50Gbit/sn arasında simetrik veri gönderim imkanına sahiptir.

Fiber optik kablolar sayesinde, çok düşük gecikme oranları ve yüksek indirme ve yükleme hızlarına erişilir. Aynı zamanda simetrik bağlantı ile internet hattında darboğaz yaşanmaz.

Bu hizmetten yararlananlar; klasik xDSL çözümlerinden ziyade özel tahsis edilen hat ile bağlandıklarından, normal kullanıcıların yaşadığı yavaşlama ve kesinti gibi problemlerden etkilenmezler.

ADSL ve VDSL hizmetinde olduğu gibi, problem yaşandığı zaman müşteri hizmetleri tarafından arıza kaydı alınmaz, direkt duruma teknik ekip tarafından müdahale edilerek en kısa zamanda çözümü sağlanır.

Simetrik bağlantı nedir?
Simetrik bağlantı, hem indirme (download) hemde yükleme (upload) hızlarının eşit olduğu bağlantı türüne denir. Bu tür bağlantılar fiber optik kablolar üzerinden sağlanır.

Asimetrik olan ADSL ve VDSL hizmetlerinde kullanılan eski teknolojilerden dolayı, internetten indirme yapılırken bir yandan yükleme yapılmaya çalışıldığında hat darboğaz olarak geçici süreliğine kullanılamaz hale gelir. Fiber optik bağlantıyla sağlanılan simetrik bağlantıyla bu problem yaşanmaz.

Metro Ethernet’i kimler kullanmalı ?

Bu hizmeti öncelikli olarak;

  • Orta ve büyük ölçekli şirketler
  • İnternet ortamında yoğun indirme ve yükleme yapan içerik üreticileri
  • Üniversiteler
  • Hastaneler

Metro Ethernet hizmetinde kopma,yavaşlama ya da diğer sorunlar %6 oranında yaşanmaktadır.Paylaşımsız part (menhol) hizmeti sorgulanır.Sistem ve og güvenliği üst düzeydedir.Herhangi bir atak ya ada DDOS saldırılarından etkilenmez.Ağ şirkete özel olduğundan dolayı SİMETRİKTİR.Ağ içerisinde misafir (guest) hesabı oluşturulabilir.Bu guest hesabı güvenli ağa erişim sağlayamaz.